ترکمنستان

بازرگانی بین المللی با کشور ترکمنستان - University of Mazandaran - Dr mohammadreza Tabibi

سرمایه گذاری در زیرساختها

وضعیت سرمایه گذاری ایران
احداث سدی به ارزش 168 میلیون دلار بر رودخانه تجن
راه سازی – اتوبان ترکمنباشی و ساخت بزرگراه 330  کیلومتری
ساخت بندر پالیش گاز
طرح انتقال برق
اطلاعات راه آهن سرخس و تجن
راه آسفالته باجگیران به عشق آباد
آبرسانی به شهر مرو
پایانه عشق آباد

مقایسه صادرات و واردات ترکمنستان در سال 1383

ترکمنستان

ارزش دلاری

ارزش ریالی

وزن

صادرات

446/314/94

245/794/672/801

812/726/211

واردات

610/730/168

005/183/210/434/1

228/335/453

تراز بازرگانی

164/416/74-

صادرات به ایران 3/17%
واردات از ایران 5/4 %

ارزش واردات به ایران از کشور ترکمنستان

سال 79

80

81

82

83

860/17

977/27

738/126

182/417

210/434/1

 

ارزش صادرات غیر نفتی ایران به کشور ترکمنستان

79

80

81

82

83

065/153

519/132

205/685

756/073/1

673/801

 

کل صادرات استان در سال 84 – 686 میلیون دلار و کل صادرات استان به ترکمنستان در سال 84- 65/96 میلیون دلار که درصد سهم ترکمنستان از صادرات استان 14% می باشد.

 

جایگاه ترکمنستان در جدول کشورهای هدف صادراتی استان خراسان رضوی

نام کشور

ارزش صادرات

ثبت سفارشات

افغانستان

356/235

82/1

ترکمنستان

56/96

69/1

تاجیکستان

18/86

22/4

ازبکستان

18/50

86/42

امارات

54/42

38/12

آلمان

18/26

24/168

(آمارها به میلوین ریال)

 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:41  توسط بازرگانی بین الملل  | 

ترکمنستان اقتصادى در مسير رشد

ترکمنستان سرزمینی تقریبا بیابانی است که منابع عظیم نفت  و گاز طبیعی دارد. ترکمنستان در زمره 10

کشور بزرگ تولید کننده پنبه در جهان است و سالانه حجم قابل توجهی پنبه به بازار مصرف عرضه می کند.

ترکمنستان پنجمین مالک ذخایر گاز طبیعی است و  همچون دیگر کشورهای دارای منابع طبیعی بیشترین وابستگی را به درآمد صادراتی حاصل از نفت و گاز دارد .اقتصاد کوچک ترکمنستان بیشترین سهم از درامدش را از صادرات نفت و گاز طبیعی بدست می آورد. 

 اصلی ترین سیاست دولت هم ایجاد تنوع در اقتصاد و استفاده از درآمد حاصل از صنعت نفت و گاز برای توسعه زیر ساختهای صنعتی و اقتصادی بخشهای دیگر است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:39  توسط بازرگانی بین الملل  | 

کاهش صادرات گاز

برای دومین بار ترکمنستان صادرات گاز طبیعی خود به ایران را کاهش داد. به گزارش خبرگزاریهای ایرانی صادرات گاز طبیعی ترکمنستان به ایران به دلیل مشکلات فنی وآسیب دیدگی لوله های انتقال گاز طبیعی کاهش یافته است ولی تجربیات گذشته نشان می دهد این کاهش صادرات در فصل سرد سال به منظور بالا بردن قیمت گاز طبیعی کشور ترکمنستان است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:34  توسط بازرگانی بین الملل  | 

نمایشگاه ایران در ترکمنستان روابط تجاری دو کشور را تقویت می کند

ترکمنستان - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: اقتصاد کشاورزی

معاون وزیر بازرگانی در توسعه روابط اقتصادی:

برگزاری نمایشگاه ترکمنستان با کیفیت بسیار بالاتر نسبت به دوره های گذشته نشان دهنده تقویت روابط تجاری میان شرکتهای ایرانی و ترکمنستانی است.

به گزارش ایانا، معاون وزیر بازرگانی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاههای خارجی به ویژه در کشورهای همسایه، گفت: ایران صرفا در گروه کالایی 500 میلیون دلار به ترکمنستان صادر می کند که با برگزاری نمایشگاه ایران در ترکمنستان علاوه بر معرفی بهتر و بیشتر محصولات، این رقم افزایش خواهد یافت.

حمید صافدل با بیان اینکه در دوره های گذشته حدود 40 شرکت در نمایشگاه ایران در ترکمنستان شرکت می کردند، افزود: با توجه به رشد چشمگیر شرکتهای حاضر در پنجمین نمایشگاه ایران در ترکمنستان قوام ارتباط تجاری میان بخش خصوصی این دو کشور به وضوح قابل مشاهده است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: حضور در نمایشگاه به عنوان یکی از ابزارهای مهم و موثر بازاریابی یکی از ضرورتهای توسعه صادرات است و باید همواره مد نظر قرار گیرد.

صافدل روند همکاریهای تجاری ایران و ترکمنستان در طول دو دهه گذشته را حرکتی شتابنده و همراه با رشد ارزیابی کرد و ادامه داد: آمار نشان می دهد که دو کشور 5/3 میلیون دلار مبادله تجاری دارند که از این رقم حدود سه میلیون دلار مجموعه صادرات انرژی، نفت و گاز و سایر کالاهای ترکمنستان به ایران بوده است.

معاون وزیر بازرگانی در توسعه روابط اقتصادی در خصوص تاثیر قانون هدفمندی یارانه ها بر صنعت نمایشگاهی تصریح کرد: برخی از واحدهای بزرگ تولیدی ما در داخل از کشور وضعیت خوبی داشته اند اما نگاهشان به بازارهای خارج از کشور نبود که با تغییرات ساختاری ناشی از هدفمندی یارانه ها حتما این نگاه در میان تولیدکنندگان و صنعتگران تقویت خواهد شد و در نتیجه حضور در نمایشگاههای خارجی به عنوان یکی از سیاستهای اصلی بازاریابی شرکتهای بزرگ مطرح خواهد شد.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:26  توسط بازرگانی بین الملل  | 

رييس جمهور تركمنستان: كشاورزان تركمنستان از مدرنترين تجهيزات كشاورزي استفاده مي‌كنند

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: بین الملل

در پي برنامه‌هاي حمايتي دولت تركمنستان از كشاورزان بخش كشاورزي اين كشور به مدرنترين تجهيزات كشاورزي دست مي‌يابد.

به گزارش ايانا و به نقل از سايت خبري تركمنستان- رييس جمهور تركمنستان در ديدار با كشاورزان اين كشور اظهار كرد: يكي از اولويت‌هاي دولت جديد توسعه روستاها و مجهز كردن كشاورزان به فن‌آوريهاي نوين كشاورزي است.

وي ادامه داد: در راستاي حمايت از كشاورزان پنبه و گندم‌كار نرخ جديدي براي اين محصولات تعيين مي‌شود كه نسبت به نرخ قبلي 2 برابر افزايش داده شده است.

وي افزود: هدف از افزايش نرخ خريد محصولات پنبه و گندم توسعه اين بخش‌ها است.

بنابراين گزارش، تمامي اراضي كشاورزي در تركمنستان در اختيار دولت است و كشاورزان اين كشور اراضي را اجاره كرده و در آن به كشت و كار مي‌پردازند.

كمبود زمين و آب زراعي از مشكلات اصلي كشاورزان تركمنستان است. اما بخش كشاورزي همچنان در اقتصاد اين كشور جايگاه ويژه‌اي دارد.

گفتني است دولت تركمنستان قصد دارد توليد گندم خود را سالانه به بيش از 4 ميليون تن افزايش دهد و در همين راستا تمامي امكانات لازم را در اختيار كشاورزان قرار مي‌دهد.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:22  توسط بازرگانی بین الملل  | 

کبکهای ایرانی در راه روسیه و ترکمنستان

اصفهان - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: تشکلهای غیردولتی

با افزایش تولید مولدهای کبک از دو به 10 هزار تن تعداد پرورش کبکهای گوشتی به 50 هزار قطعه رسیده و گوشتهای استحصالی به روسیه، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان صادر خواهد شد.

مدیرعامل مزرعه تکثیر کبک اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: با تغییر مجوز مزرعه تکثیر کبک از کشتار روزانه به کشتار صنعتی و افزایش تعداد مولدها از دو به 10 هزار تن کبکهای ایرانی برای صادرات به کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و روسیه صادر خواهند شد.

سیدمسعودرضا دخیل علیان افزود: مزرعه تکثیر کبک اصفهان که از سال 86 توانسته است فعالیت خود را آغاز کند، با افزایش 70 درصدی مولدهای کبک خود از 250 به دو هزار قطعه توانست بیش از 20 تن گوشت کبک بسته بندی شده را در سراسر کشور توزیع کند و با قیمت 11 هزار تومان به صورت بسته بندی شده به بازارهای کلانشهرهای کشور صادر کند.

وی تصریح کرد: در مرحله دوم این پروژه با تغییر مجوز و افزایش مولدهای کبک، تولید کبک در این مزرعه افزایش یافته و سازوکارهای صادراتی آن آماده خواهد شد.

دخیل علیان پیش بینی کرد: با سرمایه 100 میلیون تومانی بخش خصوصی، کار احداث این پروژه که از اواخر سال گذشته شروع شده است، تا پایان سال جاری به اتمام رسیده و از سال آینده افزایش تولید به منظور صادرات آن آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: هرچند تولید و صادرات کبک در داخل کشور با استقبال عمومی روبرو شد، اما ظرفیتهای موجود در بازارهای بین المللی سبب می شود تولید به سمت صادرات پیش رفته و جایگاه و اعتبار صادرات کبک در بازارهای بین المللی از هم اکنون نهادینه شود.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:19  توسط بازرگانی بین الملل  | 

صادرات 3/3 میلیون کیلوگرمی تخم مرغ با نظارت دامپزشکی

خراسان رضوی - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

در آستانه روز ملی دامپزشکی صادرات تخم مرغ خوراکی از مرزهای استان خراسان رضوی به کشورهای تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان در شش ماهه نخست امسال بیش از سه میلیون و 390 هزار کیلوگرم با ارزش دلاری یک میلیون و 830 هزار و 513 دلار اعلام شد.

به گزارش ایانا، مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی در نشست ستاد گرامیداشت روز ملی دامپزشکی و در جمع مدیران ستادی این اداره کل با اعلام این مطلب گفت: در همین مدت، انواع کالاهای مرتبط با دامپزشکی به ارزش 16 میلیون و 916 هزار دلار و به وزن بیش از هشت هزار و 600 تن گواهی دامپزشکی جهت صادرات به سایر کشورها را دریافت کردند.

دکتر سیدمسحن دستور با بیان این مطلب افزود: این میزان کالا طی شش ماهه ابتدای امسال و از مرزهای استان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا، کشورهای آسیای میانه و حوزه خلیج فارس صادر شده است.

وی از افزایش واردات انواع مواد اولیه خوراک دام و طیور نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: میزان واردات در شش ماهه نخست سال جاری حدود 181 هزار تن بوده که نسبت به سال قبل حدود 69 هزار تن افزایش داشته است.

مدیرکل دامپزشکی استان یادآور شد: طی مدت یادشده بیش از 10 هزار و 298 تن انواع کالاهای ترانزیتی مرتبط با دام و طیور نیز از طریق مرزهای استان وارد کشور شده که پس از اخذ گواهی دامپزشکی استان، به مقصد مرزهای خروجی اجازه عبور داده شده است.

دکتر دستور عمده کالاهای مرتبط با دام و طیور را که طی شش ماهه نخست امسال مجوز بهداشتی صادرات برای آنها صادر شده است شامل تخم مرغ خوراکی، جوجه یکروزه، دام زنده، مکمل دام و طیور و... دانست.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:18  توسط بازرگانی بین الملل  | 

هدف نمایشگاه ایران در ترکمنستان برندسازی محصولات ایرانی است

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان:

ترکمنستان - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: اقتصاد کشاورزی

پنجمین نمایشگاه کالاهای ایران در ترکمنستان که به مدت سه روز برگزار شد، فرصتی مناسب برای معرفی کالاهای با کیفیت ایرانی و برند سازی برای محصولات جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود
. به گزارش ایانا، رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با اشاره به دوره های گذشته نمایشگاه ایران در ترکمنستان گفت: پس از برگزاری چهار دوره موفق نمایشگاه ایران در ترکمنستان، اکنون شرایط برای ورود با قدرت به بازارهای ترکمنستان و کشورهای آسایه میانه فراهم شده است
.
حمید گوزلیان افزود: در بازار ترکمنستان زمینه مختلفی از جمله مصالح ساختمانی، عایقهای رطوبتی، کف پوشها و مواد غذایی شامل شیرینی، شکلات و لبنیات برای حضور تولیدکنندگان ایرانی وجود دارد و برگزاری نمایشگاه، گام موثری در برقراری ارتباط میان شرکتهای ایرانی با این بازار بود.
رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان به مزیتهای نسبی تولید در ایران اشاره کرد و ادامه داد: کیفیت و قیمت کالاهای ایرانی نسبت به بسیاری از رقبا در بازار ترکمنستان بهتر است و باید از این مزیت بهره کافی را برد.
حمید گوزلیان تاکید کرد: حال که نمایشگاه با نتایج خوبی به پایان رسیده باید به تبلیغات و برند سازی توجه ویژه ای داشت و نمایشگاههای خارجی باید به عنوان گام اول ارتباط میان بخش خصوصی دو کشور ایفای نقش کنند به گونه ای که پس از آن این ارتباط به مرور زمان گسترده و تقویت شود.
شرکتهای حاضر در پنجمین نمایشگاه اختصاصی توانمندیهای جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان توانمندیهای خود را در زمینه های مصالح ساختمانی، لوازم خانگی و صنایع غذایی، ماشین آلات، شوینده ها، گرمایشی و سرمایشی، لوله و بازرگانی عمومی عرضه کردند.
پنجمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در محل قصر نمایشگاهی عشق آباد در ترکمنستان با حضور وزیر بازرگانی، استاندار خراسان رضوی، سفیر ایران در عشق آباد و مدیران و کارشناسان سازمان توسعه تجارت ایران و شرکتهای ایران برگزار شد

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:15  توسط بازرگانی بین الملل  | 

اعزام نیروی کار با هدف استفاده از ظرفیت بازار کشورهای دیگر

دوشنبه 23 اسفند 1389, 22:22:34

           استاندار خراسان رضوی:آمادگی ایران برای تامین محصولات مورد نیاز ترکمنستان

 استاندار خراسان رضوی از آمادگی  ایران برای تامین محصولات مورد نیاز ترکمنستان در جهت پیشرفت روابط دو کشور خبر داد. محمود صلاحی در گفت‌و‌گو با شبکه اطلاع‌رسانی بازرگانی ایران (شابا)، در خصوص دستاوردهای برگزاری پنجمین نمایشگاه اختصاصی ایران در ترکمنستان اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در ترکمنستان از تجربیات خوب دو کشور است و با توجه به برنامه‌های ترکمنستان برای توسعه روابط اقتصادی‌، سیاسی و اجتماعی با کشورهای همسایه‌، برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها بهترین فرصت برای گسترش روابط تجاری با این کشور است.وی با بیان این مطلب که ایران و ترکمنستان می‌توانند همکاری‌های اقتصادی بیشتری داشته باشند، گفت: هر دو کشور نیاز به تولیدات یکدیگر دارند. در حال حاضر عمده صادرات ترکمنستان به ایران گاز بوده و در مقابل سیمان و مواد غذایی بیشترین حجم واردات این کشور از ایران را تشکیل می‌دهد.استاندار خراسان رضوی در ادامه افزود: استان خراسان رضوی 3 گذرگاه مرزی شامل پایانه‌های لطف‌آباد، سرخس و باجگیران با ترکمنستان دارد.وی‌، سرخس را انتهای یک کریدور بزرگ دانست که ابتدای آن بندر اقیانوسی چابهار است و می‌تواند همسایه‌های شرقی ایران را به آبهای آزاد متصل کند.استاندار خراسان رضوی در ادامه گفت: می‌توانیم نزدیک‌ترین راه ترانزیت از مسیر بندر چابهار را در اختیار کشورهای آسیای میانه قراردهیم.

منبع: شبکه اطلاع رسانی بازرگانی ایران

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 22:1  توسط بازرگانی بین الملل  | 

معرفی ترکمنستان

حکومت:جمهوری

مساحت:488.100کیلومترمربع

جمعیت->5.097.028میلیون نفر

 پایتخت:عشق آباد

زبان:ترکمنی(72%) روسی(9%) ازبکی(9%) قزاقی(9%)

واحدپول:منات ترکمنستان

شهر مهم:چارجو

 رودهای مهم:آمودریا و مرغاب

خط ساحلی:3736کیلومتر

بلندترین نقطه:قله فیروزه2942

مختصات جغرافیایی:40درجه شمالی و60درجه شرقی

خدمت سربازی:18ماه

 سنین تحصیل اجباری:7تا15سال

تعداد دانشگاه:1دانشگاه و 1 پلی تکنیک

 امید طول عمر:73 سال

رشدسالانه جمعیت:1.81%

کشوری در اسیای میانه است نام این کشور از زبان فارسی گرفته شده است که به معنی سرزمین ترکمن هاست.از نظر وسعت پنجاه و دومین کشور جهان است.ازجنوب با افغانستان از جنوب غربی با ایران ازشمال شرقی با ازبکستان و از شمال غربی با قزاقستان وازغرب با دریای خزرهم مرز است.مرز ابی ترکمنستان با دریای خزر یک هزارو 768کیلومتر است.ترکمنستان دارای 5استان است:اخال/بلخان/داس اغوز/لباب/مرو.80%مساحت ترکمنستان را صحرای قره قوم تشکیل می دهد که دارای اب وهوای خشک است ولی ناحیه رشته کوه کپه داغ در جنوب کشورونزدیکی مرز ایران اب وهوای مناسبی داردوعشق اباد وسایر شهرهای مهم در این ناحیه هستند.بیشتر جمعیت ترکمنستان در جنوب وباختر کشور(کناره دریای خزر)زندگی می کنند.میانگین سنی زنان 22.3 و مردان 21.7 سال است.98.8% از مردم باسواد هستند.

ترکمنستان دارای منابع بزرگ گاز است که ان را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می کند.رشد اقتصادی این کشوردر سال2007بر اساس آمارصندوق بین المللی پول حدود11.5%بوده است که آن را یازدهمین کشور دارای رشد اقتصادی سریع می سازد.درفهرست 4کشورتولید کننده گاز طبیعی 4کشورتولیدکننده نفت در شوروی سابق قرار دارد.ذخایر اثبات شده نفت وگاز این کشور2000 میلیاردمترمکعب گاز مقام چهاردهم جهان و546میلیون بشکه نفت است.بیشترذخایر نفتی در غرب ترکمنستان از جمله در پهنای دریای خزرمتمرکز شده است.ترکمنستان از نظر منابع گاز طبیعی پنجمین کشور جهان است.

معادن نمک کلسیم درمنطقه قویرداق وجود دارد.ذخایرنمک طبیعی دریایی در خلیج قره بوغاز متمرکز است.بیشترزمین های کشاورزی ترکمنستان را در دشت قره قوم تشکیل می دهد که اغلب برای چراندن گوسفند قره گل مورد استفاده قرارمی گیرد.در زمین های کشاورزی محصولاتی چون پنبه ومیوه وتره بارو انگورپرورش می دهند.همچنین امورپرورش ابریشم نیز توسعه یافته است.در طی سال های اخیرتولید گندم نیزافزایش خوبی داشته است.در مزارع اشتراکی تحت ابیاری پنبه کشت و گوسفند و شتر و اسب پرورش می یابد.مهم ترین محصول ترکمنستان کتان است که بیش از نیمی از زمین های کشاورزی این کشور را در بر می گیرد و از نظر تولید کتان دهمین کشور جهان است البته کاهش محصول در سال های اخیر سبب کاهش 50%صادرات کتان از این کشور شده است.

اقتصاد کشور عمدتا" در تملک دولت است و از مرکز برنامه ریزی می شود.ترکمنستان اقتصادی رو به رشد دارد وباتوجه به منابع سرشار نفت وگازوپنبه ازطریق سرمایه گذاری مشترک صنایع پایین دست را گسترش داده است وجز معدود کشورهایی است که فراورده های نفتی صادر می کند و با فراوری محصول پنبه و با اتکا به نیروی کار خود صنایع نساجی پیشرفته ای دارد که از بازار فروش  بالایی در سطح جهان برخوردار می باشد و با فروش سالانه مقدار زیادی گاز به کشورهایی چون اوکراین و روسیه و چند کشور دیگراز جمله ایران اقدام به کسب درامدهای سرشار می کند.

ترکمنستان از انجا که یک کشور محاط در خشکی است برای ترانزیت کالا از خاک کشور های همسایه استفاده می کند.خط اهن ترکمنستان به شهر سرخس(شمال خاوری ایران)متصل است و از انجا تا بندرعباس امتداد دارد.

علت اصلی فقر و بیکاری در ترکمنستان بسته شدن راه  های اصلی صدور گاز در فاصله سال های 1998تا2004بود البته در این سال ها تولید ناخالص ملی این کشور افزایش یافت زیرا قیمت جهانی  گاز افزایش یافت.58%مردم زیرخط فقر هستند ودرامد سالانه دولت1.803میلیارددلار است.64هزارو800کاربراینترنت دراین کشوروجود دارد و4کانال تلویزیونی در این کشوربرنامه پخش می کند که همه انها دولتی هستند.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 21:51  توسط بازرگانی بین الملل  | 

تشکیل شورای بازرگانان ایران و ترکمنستان

وزیر بازرگانی پیشنهاد داد:

تشکیل شورای بازرگانان ایران و ترکمنستان


عشق آباد - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: اقتصاد کشاورزی


وزیر بازرگانی پیشنهاد داد تا در جهت تحکیم روابط اقتصادی و منطقه ای، شورای بازرگانان ایران و ترکمنستان تشکیل شود.

به گزارش ایانا، دکتر مهدی غضنفری در نشست تجاری دوجانبه ایران و ترکمنستان در عشق آباد با اشاره به اینکه دو کشور ایران و ترکمنستان در مسیر جاده ابریشم واقع شده اند گفت: ایران دروازه ورود ترکمنستان به دریای آزاد است و ترکمنستان نیز دروازه ورود ایران به کشورهای آسیای میانه و امیدواریم شرکتهای توانمند دو کشور بتوانند از مزیتهای موجود در جهت شکوفایی اقتصاد و منافع عمومی استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: در سال گذشته واردات کشور به مرز 55 میلیارد دلار رسید که با این حال صادرات غیرنفتی ایران 25 میلیارد دلار بود و در مجموع به همراه صادرات نفتی، صادارت کشور به بیش از 80 میلیارد دلار بالغ شد و در 9 ماه سال جاری نیز، میزان صادرات ایران 22 میلیارد دلار بود و این درحالی است که حجم واردات به ایران 47 میلیارد دلار است.

وزیر بازرگانی در جمع بازرگانان دو کشور در محل هتل پرزیدنت شهر عشق آباد با بیان اینکه روابط تجاری دو کشور طی دو دهه گذشته از روند بسیار خوبی برخوردار بوده است، ادامه داد: عمده ترین کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان شامل سیمان، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، تجهیزات وسایط نقلیه، صنایع سبک، ماشین آلات و محصولات شیمایی و خانگی است که این تمام ظرفیتهای جمهوری اسلامی ایران نیست.

دکتر غضنفری تصریح کرد: توان تولیدی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران در زمینه های دارویی، تجهیزات پزشکی و محصولات صنعتی، آب و برق و سایر کالاهای کشاورزی و صنعتی است.

وی در ادامه اظهار داشت: واردات کشور ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران نیز شامل انرژی و فناوریهای نفتی، محصولات کشاورزی، شیمایی و نساجی است که در این بین حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در بخشهای کالایی و انرژی نشان می دهد، بازارهای دو کشور برای یکدیگر بسیار مهم اند.

وزیر بازرگانی در نشست تجاری ایران و ترکمنستان گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در بخشهای خدمات فنی مهندسی، احداث مراکز تجاری و صنعتی، ساخت سیلو و همچنین حوزه های جنگل کاری، شیلات، راه سازی و سایر صنایع، همکاری گسترده خود را با ترکمنستان آغاز کند.

وی ادامه داد: سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان سازمان دهنده صادرات غیر نفتی، برنامه ریزی ویژه ای برای دیدار هیاتهای تجاری کشور ترکمنستان از واحدهای توانمندی صنعتی و تولیدی و همچنین نمایشگاههای بین المللی و تخصصی ایران را ترتیب دهد تا از این طریق بتوان دریچه ای تازه در حوزه روابط دوجانبه کشور ایران و ترکمنستان باز کرد

 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 20:43  توسط بازرگانی بین الملل  | 

هدف نمایشگاه ایران در ترکمنستان

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان:

هدف نمایشگاه ایران در ترکمنستان برندسازی محصولات ایرانی است


ترکمنستان - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: اقتصاد کشاورزی


پنجمین نمایشگاه کالاهای ایران در ترکمنستان که به مدت سه روز برگزار شد، فرصتی مناسب برای معرفی کالاهای با کیفیت ایرانی و برند سازی برای محصولات جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

به گزارش ایانا، رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با اشاره به دوره های گذشته نمایشگاه ایران در ترکمنستان گفت: پس از برگزاری چهار دوره موفق نمایشگاه ایران در ترکمنستان، اکنون شرایط برای ورود با قدرت به بازارهای ترکمنستان و کشورهای آسایه میانه فراهم شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 20:40  توسط بازرگانی بین الملل  | 

افزايش روزافزون حضور اقتصادي تركيه در تركمنستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، "قربان قلی بردی محمداف " رئیس جمهور ترکمنستان با صدور فرمانی، به شهرداری عشق‌آباد اجازه داد تا با شرکت "پلیمکس " «Polimeks» ترکیه، قرارداد اجرای کامل فاز اول طراحی و ساخت دهکده المپیک در شهر عشق آباد را امضا کند.
خبرگزاری رسمی ترکمنستان با تائید این خبر، تصریح کرد: ارزش این قرار داد یک میلیارد و 970 میلیون دلار برآورد شده که عملیات اجرایی آن از ماه آینده میلادی آغاز و تا آوریل سال 2014 میلادی به پایان خواهد رسید.
دولت ترکمنستان قصد دارد با ساخت طرح‌های مهم زیربنایی ورزشی، عشق‌آباد را به عنوان یکی از مدعیان میزبانی و برگزاری مسابقات بین‌المللی ورزشی معرفی و شهروندان این کشور را هر چه بیشتر به سوی ورزش جلب کند.
شرکت‌های ساختمانی ترکیه به ویژه شرکت "پلیمکس " پیش تاز بازار ساخت و ساز در ترکمنستان هستند.
علاوه بر این سایر بخش‌های اقتصادی ترکیه نیز حضور فعالی در اقتصاد ترکمنستان دارند؛ از جمله وزیر مشاور در امور تجارت خارجی ترکیه که در راس یک هیئت عالی رتبه اقتصادی و بازرگانی کشور متبوعش، برای شرکت در مراسم افتتاحیه نمایشگاه محصولات صادراتی شرکت‌های ترکیه به عشق‌آباد سفر کرده بود، گفت: حجم مبادلات بازرگانی بین ترکیه و ترکمنستان در سال گذشته میلادی 22 درصد افزایش یافت و این میزان ظرف شش ماه سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل 52 درصد افزایش داشته است.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین 1390ساعت 20:31  توسط بازرگانی بین الملل  | 

اهم مشکلات ایران با ترکمنستان و ارائه راه حل برای آنها

صادرات به ترکمنستان

 

اهم مشکلات ایران با ترکمنستان
1) عدم صدور ویزا جهت تردد تجار و بازرگانان استان که سابقه چندین ساله در امر تجارت با ترکمنستان را دارند. بسیاری از تجار استان از وصول مطالبات خود از خریدار ترکمنی باز مانده اند. فرآیند طولانی ویزا و پرداخت رشوه های کلان (بعضاً تا 5000دلار) عملاً فرصتهای تجاری را از صادر کنندگان استان سلب نموده است. تعداد زیادی از تجار استان علیرغم سابقه 15 ساله در تجارت با این کشور بعلت عدم صدور ویزا قادر به انجام کار تجاری نمی باشند.
2) عدم انتقال کالا از کامیون های ایرانی به ترکمنی بین دو بازارچه مرزی باجگیران- گوران ، باعث کندی فرآیند تبادل کالا و افزایش قیمت کالاهای صادراتی گردیده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین 1390ساعت 12:8  توسط بازرگانی بین الملل  |